Kupiłem mieszkanie, którego już nie chcę

Zakup nieruchomości nie jest łatwy i wiąże się z wieloma decyzjami i formalnościami. Jedną z nich jest podpisanie umowy na zakup z deweloperem, z której jakby się mogło wydawać nie będziemy mogli już zrezygnować. Dlatego warto wiedzieć, kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej, a kiedy takiej możliwości nie ma.

Nie jestem zadowolony z pracy dewelopera

Według ustawy, która weszła w życie w roku 2012, możemy odstąpić od umowy deweloperskiej w ściśle określonych sytuacjach:

Jeżeli wykonawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków zawartych w ustawie. Tym zobowiązaniem jest dostarczenie prospektu informacyjnego, który powinniśmy otrzymać nieodpłatnie,a który musi być zgodny ze stanem faktycznym. Jeżeli takiego nie otrzymamy, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni kalendarzowych. Musimy jednak wiedzieć, że prospekt nie musi być w wersji papierowej, wystarczy wersja elektroniczna.

Kolejnym powodem jest nie przeniesienie praw własności na kupującego w terminie ustalonym w umowie. W tej sytuacji musimy wyznaczyć wykonawcy  dodatkowe 120 dni, jeśli deweloper w tym czasie nie zareaguje, mamy prawo odstąpić od umowy. Aby mieć pewność dostarczenia takiego ponaglenia warto wysłać je listem poleconym.

Zmieniłem zdanie, bo znalazłem inne mieszkanie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kupujący nie może się wycofać z umowy, którą podpisał jeśli nie ma do tego konkretnych przesłanek. Zmiana decyzji z powodu znalezienia tańszego mieszkania nie jest odpowiednim argumentem i deweloper ma prawo wymagać od nas dotrzymania warunków umowy, nawet na drodze sądowej, która będzie wiązać się dla nas z dodatkowymi kosztami.

Zatem zanim podpiszemy papiery z wybranym deweloperem warto dać sobie kilka dni na decyzję i nie podejmować jej pod wpływem chwili, nawet gdy oferta jest bardzo atrakcyjna. Natomiast jeśli już musimy odwołać decyzję, warto spróbować porozmawiać z pośrednikiem i rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

Dowiedz się więcej na https://otico.pl/blog/kiedy-mozna-odstapic-od-umowy-deweloperskiej/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *