Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania to proces do którego powinniśmy odpowiednio przygotować się od strony prawnej. Na potrzeby transakcji będziemy zatem potrzebowali kliku istotnych dokumentów, które pozwolą na przygotowanie aktu notarialnego. W pierwszej kolejności musimy odszukać naszą podstawę nabycia, czyli dokument, na podstawie którego staliśmy się właścicielami danej nieruchomości. Może być to akt zakupu, akt darowizny, akt poświadczenia dziedziczenia, sądowne stwierdzenie nabycia spadku bądź też przydział ze spółdzielni.

W przypadku nieruchomości stanowiących tak zwaną odrębną własność konieczne będzie również uzyskanie wypisów geodezyjnych. W zależności od tego czy sprzedajemy mieszkanie, dom czy też działkę potrzebne będą wypis z rejestru gruntów, wypis z rejestru lokali, wypis z kartoteki budynków oraz wyrys z mapy ewidencyjnej.

Przy sprzedaży mieszkania będziemy potrzebowali również zaświadczenia z administracji, w którym zawarta będzie informacja, że dana nieruchomość nie posiada żadnych obciążeń i zaległości z tytułu czynszu. Zarówno w przypadku domów jak i mieszkań musimy pobrać zaświadczenie z ewidencji ludności z informacją, że w nieruchomości nikt nie jest zameldowany.

Jeżeli sprzedajemy dom bądź działkę bardzo często notariusz będzie wymagał od nas dostarczenia wypisu z planu miejscowego, oraz zaświadczenia, że na danym terenie nie został przyjęty uproszczony plan urządzenia lasu.

W przypadku nieruchomości, które posiadają obciążoną hipotekę z tytułu kredytu ważny dokument stanowi zaświadczenie wydane przez bank z informacją o aktualnym zadłużeniu oraz zgodą na wykreślenie hipoteki w przypadku wcześniejszej spłaty.

Więcej informacji na https://otico.pl/blog/jakie-dokumenty-sa-potrzebne-przy-sprzedazy-nieruchomosci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *